Duben 2007


4.soutěž

18. dubna 2007 v 14:07 Bleskovky
1.Máš zvíře?
2.Jestli ano,jaké?(jesli nemáš tak napiš žádné)
3.Chtěl\a by jsi nějaké?
4.Máš rád\a zvířata?
5.Klikni v anketě

Hodiny

17. dubna 2007 v 20:15 Novinky
Aby ste věděli,kolik je hodin =)))Křeček zlatý

13. dubna 2007 v 21:00 Křečci a křečíci
křeček zlatý správná volba :)
Pro lidi, kteří uvažují o koupi domácího mazlíčka, ale nemají zatím se zvířaty žádné zkušenosti, je křeček ideálním řešením. Malý, čistotný, nenáročný na stravu a ubytování, při vhodném přístupu se lehce ochočí. Vzhledem k tomu, že většinu dne prospí a probouzí se až večer, nestrádá během dne samotou jako psík či kočka.Obrazek
Co se týče dětí, i jim může být křeček milým společníkem, ale pouze za předpokladu, že je rodiče naučí respektovat jeho potřeby a zvyky. Ani takto nenáročný tvor, jakým křeček je, by neměl být ponechán výhradně v dětské péči.Kře
Křeček zlatý
mesocricetus auratus
Sýrie
ček zlatý (mesocricetus auratus) pochází ze Sýrie, proto se mu někdy říká syrský. Ve své domovině obývá oblasti pouští a polopuští se suchým a teplým klimatem. Ve dne spí zavrtán v písku. Teprve večer, když se ochladí, vylézá za potravou. Výpravy za jídlem bývají dlouhé, křeček naběhá i několik kilometrů za noc. Pro případ nouze využívá lícních toreb, které naplňuje nalezenou potravou. Tu si odnáší na místo sloužící jako ložnice a spižírna zároveň. Shromažďující pud ho neopouští ani v zajetí, kde hlady netrpí. (Proto je dobré každý den zkontrolovat obsah klece a vyhodit případné zásoby z předešlého dne, které by křeček mohl vyhrabat a pozřít zkažené.)
Poprvé byl tento druh hlodavce popsán roku 1839 přírodovědcem jménem Waterhouse. Teprve poté přivezl britský konzul první živé exempláře do Anglie. Dnešní domácí křečci jsou potomky úlovku profesora Aharoniho z jeruzalémské univerzity, který v roce 1930 vykopal v syrské poušti hnízdo a nalezenou samičku s dvanácti mláďaty odvezl do ústavu. Je pravda, že někteří křečci utekli, ale z těch zbývajících, kteří se rozmnožili, pocházejí všichni současní.
Přírodně zbarvení křečci jsou zrzaví s bílými odznaky. Postupně byla vyšlechtěna řada barev a variací, například smetanová, bílá, šedá, černobílá (tzv. panda) aj. Také délka srsti prošla změnami, dnes se chovají i křečci dlouhostrstí (o jejich srst se musí pečovat).
Křeček je od přírody samotář. Zuřivě brání svůj pelech a nesnese konkurenta. Ani v době páření k sobě nebývají hlodavci příliš vlídní. Taková samička dovede pěkně pokousat! Jen co mláďata povyrostou, perou se i mezi sebou. Doporučuje se proto chovat křečky odděleně, aby nedocházelo k šarvátkám. Při pokusu o množení má být samička připuštěna k samci, ne naopak. To proto, aby se cítila podřízeně a trochu nejistě, jinak by mohla samce poranit. Výjimečně se stane, že spolu křečci vycházejí, musí ale pocházet ze stejného hnízda (dva sourozenci, matka s dcerou).
Křeček se řídí převážně čichem. Pachové žlázy, kterými značkuje své teritorium, jsou umístěny ve slabinách. Zrak není hlavní funkcí, křeček používá hlavně čich a sluch. Je výborný běžec, skokan, rád šplhá a zdolává překážky. V přírodě se ukládá k zimnímu spánku. Křeček není dlouhověký, žije dva nebo tři roky.
Co křeček potřebuje k životu v zajetí? Především vhodný domov, tedy klec nebo akvárium. Předností akvária je to, že nedochází k znečišťování okolí vyházenými pilinami a senem, nevýhodou zase špatná cirkulace vzduchu. Ideální rozměry skleněné nádrže jsou okolo 60 cm na délku a 30 cm na výšku. (V takovém případě se nemusí zakrývat.) Je-li akvárium nižší, může křeček vyskočit ven. Nádrž by také neměla být vyšší než delší.
Obchody s potřebami pro zvířata nabízejí mnoho druhů klecí pro hlodavce. Řada z nich trpí značnými nedostatky. Bývají malé, nechráněné alespoň z jedné strany proti průvanu a opatřené mřížkovými rošty, do kterých se křečkům zachytávají nohy. Rozhodnete-li se přeci jenom pro klec, zvolte takovou, kde jsou patra plná, ne z drátů. Pozor! Chcete-li chovat křečíka, ne křečka, klec musí mít dráty hustě u sebe!
Mně se nejvíce osvědčila plastová nádržka s horní mřížkou, kterou vidíte na obrázku. Jen víko nechávám často otevřené kvůli větrání. K tomuto typu je možno zakoupit i vnitřní výbavu, avšak ta je vyrobena z umělé hmoty. Vhodnější je zařídit vnitřek dřevěnými komponenty, protože o umělou hmotu si mohou hlodavci poškrábat lícní torby. Naopak okusováním dřevěného domečku si zuby pěkně obrousí. Jako podestýlku používám hobliny a trochu sena, do kterého se rádi zavrtávají. Na dno lze dát i kočkolit.
Na co nesmíte zapomenout? Na domeček ke spaní, krmítko (nejlépe keramické), napáječku a běhací kolečko. Kolečko z drátů je vhodné něčím proplést nebo potáhnout pruhem bavlny, aby se v něm křečkům nezachytila tlapka. Vítaný je materiál na stavbu hnízda, například kousky nepotištěného papíru a seno (nepoužívat vatu ani slámu), a také dostatek hraček, aby se hlodavec nenudil (např. ruličku od toaletního papíru, papírové krabičky s prostříhanými otvory, žebříčky aj.)
Základ jídelníčku tvoří zrní, ovesné vločky, kukuřice, oříšky, syrové ovoce a zelenina. V akvaristikách lze zakoupit namíchané směsi pro hlodavce, spolu s vitamínovými doplňky (př. medové bonbóny, malinové kuličky, závěsné tyčinky aj.). Také je možno nabídnout čerstvý jetel a pampeliškové listy. Křeček si rád pochutná na moučném červu či kousku vařeného masa. Jako doplněk lze podávat psí a kočičí suchary a natvrdo uvařené vejce. Někteří křečci však bílkoviny vůbec nechtějí a raději zůstanou u svých zrníček.
Čím nekrmit? Pozor na kapustu a zelí u mladých zvířat, mohla by se nafouknout. Také slunečnicová semínka obsahují mnoho tuku. Neznámé, volně rostoucí zelené rostliny mohou být jedovaté. Křeček rád okusuje větvičky, kvůli dorůstajícím zubům by měl mít k dispozici dřevo ovocných stromů (větvičku jabloně, hrušně). Nesmí však větve jehličnanů. Čerstvá voda je samozřejmostí.
Kde křečka koupit? V akvaristice nebo na inzerát. Jak ho ochočit? Pomocí jídla. Každý den ve stejnou hodinu, večer, když se probudí, mu nabízet pamlsek z ruky. Za čas se osmělí, přestane se bát a přijme dobrotu z ruky. Později se odhodlá vyšplhat po ruce, a je vyhráno. Rozhodně ho nesmíte budit a vyrušovat během dne, například nadzvedáváním domečku!
Kdo chce svému křečkovi dopřát dostatek pohybu, může mu vyrobit hřiště. Stačí velká krabice bez otvorů, vysypaná pilinami a dostatek vyrobených prolézaček. Křeček ocení i květináč s pískem pro činčily, ve kterém se bude koupat a čistit kožíšek. Rád si také zobne čerstvé trávy. Proč mu nevysít víčko od sklenice travními semínky?
Křeček obvykle vykonává potřebu do jednoho rohu klece, pro dokonalý pocit čistoty tedy stačí denně vybrat záchůdek a jednou týdně vyměnit piliny.


3.soutěž

13. dubna 2007 v 20:03 Bleskovky
DRUHY KŘEČKŮ-poznejte z obrázku-lehké
1.
2. =))
3.


Druhy myší

13. dubna 2007 v 19:45 Myšky
Myš domácí
Obývala původně pouze teplé oblasti Asie, Evropy a severní Afriky, ale jako průvodce člověka se rozšířila prakticky do celého světa. Dnes nechybí dokonce ani na výzkumných základnách v Antarktidě.
Laboratorní myšky
Kliknutím fotografii zvětšíte.
Řekne-li se laboratorní myš, většina lidí si automaticky představí bílou myš s červenýma očima. O tom, že už to dávno není pravda ví snad téméř každý. Dlouhodobou domestikací bylo získáno kolem 300 mutací s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti. V rubrice Základní informace o myškách si můžete přečíst o genetice a o několika barevných varietách laboratorních myšek, ke kterým například patří: Bezsrsté myšky (nunu myšky), o kterých jsem vypracovala podrobnou příručku (kdyby o ní měl někdo zájem tak mi napište)
Mastomyš - Krysa malá
Pochází z Afriky a je dnes běžně chována jako laboratorní zvíře. Původně byla zbarvena tmavě šedohnědě až černě s téměř bílým břichem, dnes je chována většinou v krémovém zbarvení s červenýma očima nebo šedohnědá. Její chov se nelíší od ostatních laboratorních myší.
Myš nilská
Obrazek
Se u nás chová poměrně krátce. Dosahuje velikosti menšího potkana a dá se chovat i ve větších skupinách. Vůči sobě jsou tyto statné myši velmi snášenlivé, což se bohužel nedá zcela říci o jejich vztahu k chovateli. Pokud se jim však budete věnovat od malička, dají se poměrně snadno ochočit. Přesto je lze doporučit pouze zkušenějším chovatelům, kteří rádi zvířátka pozorují.
Myš zebrovaná
Pochází z tropické Afriky. Vyskytuje se na savanách, v horských pralesích a i v bažinách. Žije většinou v malých společenstvech, jejichž základ tvoří rodina. Z rozkousané trávy a listí staví nadzemní kulovitá hnízda, mezi kterými udržuje upravené stezky. Velmi rychle běhá a dobře skáče, proto potřebuje prostrornější terárium. V potravě vyžaduje kromě semen a ovoce také poměrně hodně hmyzu.
myš bodlinatá
Jak již název napovídá, zvláštností tohoto druhu (a ještě několika příbuzných) jsou ploché bodliny, které myším vyrůstají na zádech. Obývají suché oblasti severní Afriky, Arabského poloostrova a Přední Asie. Samice rodí pouze 1-3 mláďata, která jsou však proti jiným druhům velmi dobře vyvinutá a hned od narození vidí a jsou schopná se samostatně pohybovat. Chováme-li je od malička, dají se celkem dobře ochočit.
Myšice temnopásá
Obývá otevřené krajiny na severu Čech a Moravy. Souvislým lesním porostům se vyhýbá, dává přednost polním remízkům či sadům. Hodí se spíše pro pokročilé chovatele, protože je dosti plachá. Aktivní je většinou až ve večerních a nočních hodinách, takže ani její pozorování nebývá snadné. Přesto by si tato krásná myška zasloužila v chovech větší pozornost.
Myšice lesní
Je velmi podobná dalším dvěma druhům myší, které žijí na našem území, a to myšici křovinné a myšici malooké. Žádný z těchto druhů se nesmí chytat za ocásek, což je jinak běžný způsob držení myší, protože velmi snadno svlékají z ocasu pokožku a ten jim pak upadne. Myšice velmi dobře šplhají, proto musí být terárium dobře utěsněné, aby nemohly uniknout. V potravě převládají semena a hmyz.
Toto je jenom malý výčet druhů myšek, je jich samozřejmě mnohem, mnohem větší množství.

Myš bezsrstá

13. dubna 2007 v 19:43 Myšky
Původ
Myš domácí bezsrstá vznikla mutací, která byla standardizována selektivním šlechtěním v laboratořích v různých kmenech. Myši jako tyto se hodně používají pro výzkum rakoviny, protože u holé kůže se dříve projeví eventuální zvláštnosti než u myší, které jsou osrstěny normálně.
Vlastnosti
Tyto myšky jsou vhodné jako domácí mazlíčci, když ne každému se jejich nápadný zevnějšek líbí.
Chov těchto myšek je stejný jako jejich osrstěných kolegyň. Lze je bez problémů chovat společně s normálně osrstěnými myškami.Kůže nu nu myšek má více záhybů a nevýhodou je, že když se zraní, zůstávají jizvy na bezsrsté kůži dobře viditelné.
Bezsrsté myši se rodí - stejně jako všechny ostatní myši - holé. Poté jim - jako ostatním - naroste normální srst. Tato srst jim asi ve třech týdnech začne postupně od očí a čumáčku vypadávat. Pokud myš své osrstění ztratí, už jí nikdy nedoroste.
Kůže těchto myšek je velmi tenká.
Původně se tyto myšky vyskytovali hlavně v bílé barvě (tj.měli červené oči). Dnes je možné sehnat myšky i tmavooké (mohou mít bílou i barevnou srst,ale ve výsledku je to vlastně jedno,protože jim stejně vypadá=))
Tyto myšky mají o něco větší potřebu tepla, ale neznamená to, že se jim musí topit. Jen je třeba je nenechat prochladnout.

Jak jsme jednou utekli

13. dubna 2007 v 19:35 Belliny a Bellovy příběhy
Jak jsme jednou utekli
Jednou při čištění klece nás dal majitel do sklenic v domění,že naše šikovné pacičky umí vylézt po skle.Tak mezitím,než šel osprchovat klec do koupelny,tak jsme vylezli a hledali jsme něco dobrého.
***************************************************************************
Když se vrátil a zjistil,že jsme utekli,začal nás hledat po celém bytě.Jeho maminka mu řekla,že se určitě najdeme sami.On nás hledal stejně zase.Nakonec nás přece jen našel! Já jsem byla zalezlá v poličce za stovkou kde mě našla v noci maminka a Bell byl za pračkou.
****************************************************************************
Nakonec to stejně dobře dopadlo.Vrátil nás do klece a bylo vidět,že je rád,že nás oba zdravé našel.
KONEC

zase videa=))

13. dubna 2007 v 19:19 Videa
Křečci syrští na kolotoči(mimochodem,takového křečka mám taky!
No... docela zvláštní video

Diplom za 1. místo

13. dubna 2007 v 15:42 Bleskovky
Diplom pro KKK za bleskovku

2.soutěž

12. dubna 2007 v 15:07 Bleskovky
Máš křečka?
Líbí se ti můj blog?
Máš rád/a hlodavce?
Máš jiné zvíře?

Mini filmík

11. dubna 2007 v 19:15 Videa
slušné video o roboráčcích=)))

Křeček syrský

10. dubna 2007 v 19:04 Křečci a křečíci
Chov křečka syrského - Co Křečci potřebují
Klec:
Velikost klece pro jednoho křečka by měla být minimálně 60 x 25 x 30. Sama mám pár zlatých křečků v kleci o velikosti 50 x 43 x 30. Klec má však tři patra, a také dvěma křečkům stačí prostor takovéto velikosti. Vždy by ale měla být klec rozdělena na několik částí (patra ), aby si zvířata nelezla na nervy. Nezaručuji však, že právě vaši křečci spolu budou chtít bydlet, jelikož Spitty s Drakem jsou první snášenlivý pár, který jsem kdy měla. Vhodná je klec která má alespoň dvě strany z vodorovných mříží, aby po nich křeček mohl šplhat. Tip: Do mezer v drátěném patře zapadávají křečkům nohy, proto je dobré položit do patra kus kartonu, aby mohl křeček chodit po rovném povrchu. Tip 2: Jelikož jsou křečci pěkní bordeláři, a hrabou kde můžou, musíte kolem klece každý den zametat. Jenže když pak začnou být bobky, zrní a podestýlka v koberci je zle. Proto mi mamka vymyslela záchranu. Pod klec dejte plastovou přepravku s plným dnem (já používám cukrářskou ) a už jenom stačí vybírat nepořádek který napadal do přepravky.
Důležité: Kam s klecí: Klec postavte na nějaké klidné místo ke stěně, nejlépe do rohu. Vybrané místo by mělo být světlé, bez průvanu nebo vlhkosti. Pozor! Nesmí být příliš blízko topení, nebo naproti oknu aby do ní svítilo slunce- hrozí přehřátí křečka.
Terárium:
Terárium, pokud se pro něj rozhodnete, musí být o trochu větší než klec, osobně ho však moc nedoporučuji, jelikož není tolik vzdušné jako klec a křeček po skle narozdíl od mříží nemůže šplhat.
Napáječka:
Kromě klece nejnutnější věc. Na trhu je spoustu druhů napáječek, pro vašeho křečka však bude nejvhodnější plastová o velikosti 100 ml. Důležité je, aby měla kovové pitítko (tyčinka, která vede z napáječky, slouží jako brčko ). Stávalo se mi, že jiné napáječky mi křečci zničili. Do terária se dá použít skleněná napáječka, křečci z ní však likvidují gumové části.
Domeček:
Pokud křečkovi pořizujete plastový domeček, dávejte pozor na příliš tenký plast. Křečci ho rádi okusují a takový kousek stříšky z domečku v tlustém střevě dokáže nadělat pěknou paseku. Nejvhodnější jsou domky dřevěné, nebo keramické. Dobře také poslouží keramický květináč či kokosová skořápka. Pokud si chcete pořídit miminka, můžete použít i hnízdní budku pro andulky. Až bude mít vaše samička mladé, budete moct odklopit střechu budky a v klidu pozorovat mláďata.
Výstelka domečku:
Jako výstelku domku (pro křečka to budou peřiny a polštářky ) používám toaletní papír natrhaný na proužky, který nechám pohozený v kleci- křeček si ho sám nanese do domečku. Dobře také poslouží neparfémované papírové kapesníčky (rovněž natrhané ). Také lze použít seno, z kterého si křečci, pokud nemají domek, postaví hnízdo. Pokud domeček mají, obvykle si seno natahají dovnitř stejně jako toaletní papír a kapesníky.
Podestýlka:
Asi nejčastěji používanou podestýlkou pro křečky jsou hobliny. Ty neodsuzuji, jen by v nich neměly být drobné piliny, které se práší a dráždí oči i nos křečka. Podle mně je nejlepší podestýlka z kukuřičných vřeten (německý výrobce ), která se vůbec nepráší a perfektně saje všechnu vlhkost. Absolutně nevhodný je kočkolit, nebo podobný kamínkovitý sajrajt, který se dá použít akorát do kočičích toalet. Pak jsou ale ještě jiné druhy výstelek do kočičích toalet, a ty jsou vyráběny z papíru, nebo dřeva. Takovou výstelku můžete použít (křečka můžete podestýlat skoro všemi výstelkami kočičích toalet, pokud jsou na přírodní bázi ).
Miska:
Není tolik důležitá, jelikož pokud křečkovi krmení nasypete na některá místa v kleci, bude mít o zábavu postaráno při hledání potravy (mimochodem- v přírodě křeček naběhá až deset kilometrů za den aby se uživil ). Na umístění potravy však nevybírejte místa jako je roh klece nebo terária, nebo prostor pod napáječkou (krmení se znehodnotí případným ukápnutím vody do misky, nebo na nasypanou hromádku ). Pokud se však pro misku rozhodnete, vyberte takovou, která se hned nepřevrátí, tzn. kameninovou (tu také křeček nebude okusovat ).
Kolečko na běhání:
Pokud máte dva křečky, nebo hodně prostornou klec, nemusíte běhátko pořizovat. Většina křečků však běhání v kolečku miluje a někteří z nich se dokonce stávají "vrcholovými sportovci" (takový křeček neustále běhá v kolečku, občas se jde nažrat a jinak spí ). Které kolečko je na běhání nejvhodnější, musíte určit vy sami. Každé z nich má své výhody i nevýhody. Pokusím se vám sestavit stupnici koleček- od nejlepšího k tomu nejméně vhodnému.
Chov křečka syrského - Krmení
Krmení
Spoustu lidí si myslí, že křečkovi stačí nějaké zrní, jednou za čas mrkev nebo jablko, a mají vystaráno. Jenže tak by to nešlo. Nám lidem by taky po celý život nestačily pouze brambory a k tomu sem tam kousek nějaké přílohy. Řeknete si- vegani (druh vegetariána živící se pouze rostlinnou stravou ) to taky zvládnou bez živočišných bílkovin, tak proč by to nezvládl i můj křeček. Ale křeček tak prostě žít nemůže. V přírodě se také neživí výhradně potravou rostlinného původu. Sežere na co přijde. Od různých semen, bylin až po červíky a larvy které objeví na svých výpravách za potravou. Proto mu také v zajetí musíme poskytnout kvalitní potravu podobnou té, jakou nalezne v přírodě. Takže- i pokud jste vegetarián, musíte se občas přemoct a koupit svému křečkovi něco živočišného původu.
Jelikož krmné směsi prodávané v obchodě jsou v mnoha případech pro křečky energeticky nevhodné (i ty, které jsou vyráběné specielně pro ně ), začala jsem si míchat vlastní směsi které křečkům vyhovují. Samozřejmě ne každá prodávaná směs je špatná, a proto je pouze na vás pro jakou možnost se rozhodnete (jako třetí způsob krmení křečka můžete zkusit namíchat vlastní směs s koupenou ). Dávejte však pozor, aby vzniklý mix obsahoval dostatek všech surovin a nepřevažovaly jen složky s vyšší, nebo nižší energetickou hodnotou. Směs by měla být vždy vyrovnaná.
Sušené ovoce uváděné v tabulce je lepší usušit doma, jelikož víte jistě, že nebylo jinak upravováno (např. slazením ).
V následující tabulce bych vám chtěla nabídnout složky směsi, kterou svým křečků sama míchám. (Na dávkování použijte kelímek od malého jogurtu, pokud máte více křečků můžete odměřovat kelímkem od jogurtu- rodinného balení ).
Krmení: Kolik: Proč:
pšenice
4 kelímky
základní složka směsi
granule pro morčata
2 kelímky
důležité, obsahují potřebné živiny
slunečnicová semena
3/4 kelímku
mají vyšší energetickou hodnotu
burské oříšky
1/4 kelímku
mají vyšší energetickou hodnotu
kukuřičné lupínky
3/4 kelímku
obsahují vlákninu
kukuřičná zrna
1 kelímek
obsahují vlákninu a škrob
ovesné vločky (nedrcené )
1 kelímek
obsahují potřebné živiny
sušené banány
1/2 kelímku
křečkům chutnají
sušená jablka
1/2 kelímku
pro chuť
sušená mrkev
1/2 kelímku
zvířata ji mají ráda (naši psi nevyjímaje )
dýňová semena
1/4 kelímku
doplněk směsi
granule pro psy (menší velikosti )
1/2 kelímku
obsahuje bílkoviny
Do směsi můžete případně přidat trochu rozehřátého medu. Křečkům krmení více chutná a obsahuje vitamíny. Jenom se to s přislazováním nesmí přehnat, opravdu stačí pár kapiček. Med také do směsi nemusíte přidávat pokaždé, stačí občas.
Další důležitou složkou křeččího jídelníčku je doplňková strava- ovoce, zelenina, a "živé bílkoviny". Ovoce a zeleniny dávejte klidně každý den vždy tolik, kolik křeček sní, jelikož se nemají v kleci nechávat déle než jeden den. Nepřekrmujte však živými bílkovinami. Ani v přírodě k nim nemá křeček stálý přístup. Bude stačit, když dáte zvířátku obden tři nebo čtyři moučné červy, nebo dva živé cvrčky (veškerá krmná havěť k dostání ve zverimexech ).
Ovoce: Zelenina: Živé a neživé bílkoviny:
jablko
mrkev
mouční červi
jahoda
okurka (ne nakládaná )!
cvrčci
banán
salát
kočičí nebo psí granule (i namočené )
hruška
brambora (klíčky jsou jedovaté )!
tvrdý sýr (Eidam, Ementál, Madeland...)
listy a větvičky s pupeny (z ovocných stromů )
kukuřice
tvaroh (neslazený )
květy z ovocných stromů
paprika (nepálivá )!
granule pro vodní želvičky (trochu )
hroznové víno
jitrocel
krmení pro hmyzožravé ptáky
vlašské a lískové ořechy, klidně i s částí skořápky
vzrostlá pšenice (osení, jako se dělá na Velikonoce ) i s kořeny
krmení pro rybičky ve formě vloček (trochu )
x
pšeničné klíčky
bílý jogurt neslazený (třeba ACTIVIA )
x
rajče
vajíčko (bez soli a koření ), můžete ho udělat v hrnku v mikrovlnce, nebo uvařit
x
pampeliška
x
Pokud budete sbírat pro křečka nějaké rostliny, nebo větvičky, dejte si pozor aby nic nebylo od silnice, nebo postříkané proti škůdcům. Veškeré ovoce, zeleninu a rostliny před krmením umyjte a osušte. Tak zamezíte mnohým chorobám křečka.
V případě že máte mláďata, či jenom chcete křečkovi poskytnout něco navíc, můžete připravit tvaroh s vitamíny.
Křeček by neměl dostat nic kyselého (citrusové plody, kyselá jablka ).
Aby měli naši psi pěknou srst, dostávají kapsle s lososovým olejem (k dostání v lékárně, v prodejnách s výživou ). Začala jsem je křečkům přimíchávat do tvarohu nebo rozmočených granulí a vypadá to, že jim to jen prospívá. Pokud dělám jídlo pro 12 - 15 křečků, stačí mi 1/2 hrnku granulí zalitých horkou vodou, 1/2 tvarohu, 1/2 malého bílého jogurtu a 2 kapsle s olejem. Vše promíchám a každý křeček dostane vrchovatou kávovou lžičku, případně víc.
Voda:
K té musí mít křeček přístup po celý den. Pokud však dostává dostatek ovoce nebo zeleniny, voda z napáječky nebude skoro mizet. Pití byste měli každý den vyměňovat.
Recepty
Pokud budete mít zrovna "tvořivou náladu" a chvilku času, můžete svému křečkovi třeba "uvařit" oběd. Proto vám nabízím pár vlastních receptů, které jsem "testovala" na svých zvířátkách. Všechna jídla jim moc chutnala a nikomu se neudělalo špatně. Pokrmy byste však křečkovi neměli dávat příliš často - slouží pouze jako doplňková strava.
Míchaný salát pro 2 křečky:
1/4 jablka
Jablko, jahodu, pampelišky a sýr nakrájíme na drobné kousky a promícháme. Do hrnku si připravíme živé moučné červy a přelijeme vařící vodou. Slijeme vodu a počkáme až vystydnou. Nakonec je přimícháme do salátu.
3 mladé lístky pampelišky
1 jahoda
malý kousek tvrdého sýra (eidam )
6 malých moučných červů
malý kousek nepálivé! papriky
Sladká kaše pro křečky:
3 větší čajové lžičky psích granulí (pro štěňata )
Do hrnečku si připravíme všechny potřebné suroviny, přelijeme vařící vodou a čekáme, dokud nevznikne vlažná kaše (nesmí být horká ). Podáváme vždy čerstvé.
1 lžička kukuřičných lupínků
2 lžičky ovesných vloček
2 malé kávové lžičky dětské výživné obilno - mléčné kaše (jablečná s mrkví - MILUPA )
malá! kávová lžička olivového oleje
med na špičku! kávové lžičky
Slavnostní hostina pro jednoho křečka:
1 kolečko ukrojené z tvrdšího rohlíku
Pampeliškové lístky nakrájíme nadrobno. Poté si připravíme omáčku: vařící vodou přelijeme prášek výživné kaše a počkáme až vznikne středně hustá, vlažná omáčka. Tou přelijeme v misce nachystané suroviny: kolečko rohlíku a nadrobno nakrájený sýr smíchaný s psími granulemi. Nakonec ozdobíme nasekanými pampeliškovými lístky.
menší kousek tvrdého sýra
7 malých psích granulí
3 mladé pampeliškové lístky
1 lžička dětské výživné obilno - mléčné kaše (jablečná s mrkví - MILUPA )
Tvaroh s vitamíny:
tvaroh (ne zkažený )
Tvaroh, krmení pro hmyzožravé ptáky, vitamíny a psí granule (můžete přidat třeba také rozmačkané jahody ) smícháme do podoby tvarohové hmoty a můžeme podávat. Směs není dobré dlouho skladovat (v případě nutnosti pouze v ledničce ). Důležité je, aby byla podávána ohřátá na pokojovou teplotu (hlavně ne studená ).
krmení pro hmyzožravé ptáky (směs sušených červíků )
SUPERVIT - S - pulb. soluv. (vitamínová směs, trochu na špičku nože ), výrobce BIOFAKTORY
případně troška psích granulí
Chov křečka syrského - Péče o Jeleny
Péče o křečka
Pokud se chystáte křečkovi umýt výbavu, nepoužívejte k tomu, prosím, přípravky prodávané v obchodech. Na spoustu z nich jsou citliví křečci alergičtí. K omývání stačí voda s octem (roztok však musí být slabý, protože i ocet křečkovi ve velkém množství škodí ).
Práce: Jak často:
nakrmit křečka krmnou směsí (zrní)
každý den, pokud je v misce krmení, nakrmit až další den
vyměnit vodu
každý den
vyhodit zbytky ovoce, zeleniny a veškerého vlhkého krmení
každý den
dát křečkovi bílkoviny
obden
vyčistit klec (vyhodit použitou podestýlku )
1x týdně, pokud je potřeba, častěji
pořádně vymýt napáječku a misku na krmení
1x týdně, pokud je potřeba, častěji
běhací kolečko a celou klec včetně mříží umýt v slabounkém roztoku octa a vody
1x za dva týdny
umýt domeček, pokud je dřevěný, nemýt, jenom vyhodit výstelku
1x za dva- tři týdny

1.Soutěž

10. dubna 2007 v 16:38 Bleskovky
Tak jo,když to je tak těžké,tak by jste mohli zvládnoutalespoň křeččí přesmyčky,ne?=)))
DRUHY KŘEČKŮ
 1. LÝZAT
 2. OVBÝÉŽ
 3. ÍMDEĚVD
 4. ÝKRSAGŽDUN
 5. LLŮMCBAEV
 6. ÍČÝSKN
 7. ÝSRYKS
POTRAVA
 1. VMKRE
 2. TPRLEŽE
 3. MPEOČARN
 4. RBOOILECK
 5. ŘUNTÍ
 6. TŠĚBÁRK
 7. VKĚÁTK
DOPLŇKY
 1. LOKOTOČ
 2. SKMIAK
 3. PANÁČEJKA
 4. LIPINY
 5. ESON
UPORNĚNÍ: U TÉHLE TÉ SOUTĚŽI MUSÍTE NAPSAT ODPOVĚDI TAKTO
VZOR:
Jan Novák;novak@jan.cz;odpovědi druhy:(odpovědi);potrava:(odpovědi);doplňky(odpovědi).
stačí odpovědět alespoň na 5 otázek dobře

Křeček polní

10. dubna 2007 v 16:33 Křečci a křečíci

Křeček polní

Délka těla činí 21-28 cm, krátký, 3-6 cm dlouhý ocas je pahýlovitý, hmotnost 140-400 g. Břišní strana je černá, hřbet žlutohnědý, pod bělavými až nažloutlými tvářemi je hnědočerný proužek srsti. Světlé pesíky hřbetní strany těla mají tmavé špičky. Ojediněle se vyskytují i zcela černí jedinci. V rozčilení skřípe zuby a zpravidla se pak vztyčuje na zadní končetiny a zaujímá agresivní postoj. Křeček polní má velké lícní torby, ve kterých přenáší zásoby potravy do svých nor. V chrupu, složeném ze 16 zubů, jsou nápadné 2 páry řezáků. Je to druh východního původu, zasahuje ze střední Sibiře až do střední Evropy, nejdále po Holandsko a západní Francii. U nás žije po celém území, ale spíše ostrůvkovitě. Výskyt křečka polního je vázán na teplé a lehké půdy obilnářských oblastí. Nejraději sídlí na jílových a písčitých půdách. Křeček polní má soumračnou aktivitu, ale v období přemnožení ji posunuje i do světlé fáze dne. Obývá rozsáhle rozvětvené, často několik metrů dlouhé a hluboké nory vybavené obytnými ložnicemi a zásobárnami. Ložnice si křeček vystýlá měkkým materiálem.K zimnímu spánku využívané ložnice se nacházejí v hloubce pod 2 m. V blízkosti se nalézá vždy zásobárna potravy, kterou je křeček schopen zaplnit až 15 kg zrní. Potravu tvoří semena rostlin, v obilnářských oblastech zejména obilí. Vedle rostlinné potravy konzumuje křeček polní hmyz a mláďata pěvců. Samičky jsou březí od dubna do srpna. Březost trvá asi 20 dnů. V závislosti na počasí rodí křeček polní 2 až 3 vrhy ročně (v každém vrhu může být 4-12 mláďat). Po 4 týdnech života se mláďata osamostatňují a opouštějí noru matky. Pohlavně dospívají po třech měsících života a začínají se rozmnožovat. Odhaduje se, že křeček polní se dožívá stáří až 10 let

Snídaně!

10. dubna 2007 v 16:27 Videa
Snídaně!