Duben 2007

Pohyb a hra

7. dubna 2007 v 15:31 Pískomil

Pohyb a hra

Vaši pískomilové by měli mít možnost se alespoň jednou za dva dny proběhnout mimo svou klec či akvárium v předem připraveném prostoru na hraní. Pěkný prostor na hraní můžete udělat ze dřeva nebo v rohu pokoje, ale stěny by měli být tak vysoké, aby přes ně pískomil nepřeskočil, tzn. nějakých 30-40 cm. Musíte je však stále hlídat, neboť z vlastní zkušenosti vím, že tato výška nedělá pískomilům moc velký problém. Jestli se váš pískomil stále ještě příliš bojí braní do ruky tak mu do klece dejte nějakou krabičku. Jeho přirozená zvědavost ho donutí si ji prohlédnout zevnitř. Potom uchopíte krabičku a i s pískomilem ji vložíte do prostoru na hraní.
A nyní co by mělo být v takovém prostoru na hraní. Především nějaké papírové ruličky, které můžete různě pospojovat dohromady, aby tvořili co největší tunel. Dobré jsou i nějaké větvičky ( z ovocných stomů ) po kterých rádi šplhají a koukahí zezhora. Samozřejmě dejte malou mističku s jídlem a můžete dát měsíček rajčete nebo jablka. Dále můžete přidat nějaký starý rozbitý květináč a bedničku s trochou pilin ve kterých můžou hrabat. A nakonec přidejte písek pro hlodavce ve kterém se vaši pískomilové "vykoupou". Musíte ovšem počítat s tím, že po vašich pískomilech bude trošku větší nepořádek :)
Pokud chcete můžete pískomila nechat pobíhat jen tak po pokoji, ale musíte dát pozor, aby nemohl nikam zalézt a hlavně neměl přístup k jakýmkoliv drátům které by přehlodal a mohlo by ho to zabít. Ovšem musíte dávat pozor na případná další domácí zvířata.
Pokud se stane že pískomil uteče nesmíte ho děsit tím, že po něm začnete lapat po celém pokoji. Musíte opatrně. Nejlépe uděláte když před něj dáte krabičku do které zaručeně vleze a pak ho jenom vrátíte tam kde jste ho měli předtím.
Pokud nebudete schopni najít svého pískomila nepanikařte a nestěhujte hned s nábytkem. Vložte do pokoje kbelík s potravou na dně. Jakmile dostane hlad ucítí potravu v kbelíku a vyleze do něj pomocí žebříku který jste už předtím o kbelík opřeli. Pokud se pískomil chytí musíte dát pozor, aby vám zase nevyskočil.

Krmení

7. dubna 2007 v 15:31 Pískomil

Krmení pískomila

Pískomilové se živí semínky, zrním a zeleninou, senem a z části i ovocem.

Semínka, zrní a oříšky

Směs pro hlodavce ( vhodná pro pískomily, křečky a jiné hlodavce ) se prodává v obchodech s chovatelskými potřebami. Poskytne vašim pískomilům dobře vyváženou stravu, obsahující všechny základní složky. Pískomilové si jako pochoutku rádi dají slunečnicová a melounová semínka a čerstvé ovoce. Ale dejte pozor - příliš mnoho slunečnicových semínek jim může způsobit kožní problémy.

Zelenina

Pískomil by měl dostávat jak kořenovou, tak listovou zeleninu vždy syrovou. Vhodná je například petržel, špenát nebo vnější listy a košťál květáku. Můžete také podávat malé množství zelí a salátu.

Ovoce

Pískomilům můžete dávat i trochu ovoce. Nikdy jim nedávejte citrusy, například pomeranče, mandarinky apod.. Jako pochoutku jim můžete dávat rajské jablko, hrozny, hrušku nebo jablko.

Vitamínové přídavky

Aby vaši pískomilové dostávaly všechny vitaminy, můžete v obchodě s chovatelskými potřebami koupit vitamínové kapky pro malá zvířata. Můžete jim také

Voda

Pískomilové se bez vody téměř obejdou, ale dávat ji jim musíte. Ve volné přírodě vodu v tekutém stavu přijímají jen občas ve formě rosy. Jinak vodu získávají z ovoce a zeleniny, kterou najdou nebo kterou jim dáte. Jejich metabolizmus je dokonale přizpůsoben životu v mimořádně suchých oblastech - dokáží totiž štěpit sacharidy a lipidy, obsažené v potravě a využít vodu vzniklou při těchto reakcích. Navíc dobře hospodaří s vodou, obsaženou v rostlinných pletivech - vylučují jen nepatrné množství velmi koncentrované moči, nepotí se a jejich stolice je téměř suchá.

Seno

Když dáte pískomilům jednou za týden hrst sena na výstelku, snědí z něj tolik, kolik budou potřebovat.

Plané rostliny

Jestli je zaručeně poznáte, můžete sbírat některé z následujícich rostlin: jetel, ptačinec, kokoška pastuší tobolka, pampeliška, řebčíček, starček a mladé listy maliníku. Ale dejte pozor! Mnoho planých rostlin je jedovatých!!!

Jak často by měli pískomilové dostávat krmení?

Krmte pískomily jednou denně. Podle potřeby můžete přidávat nebo ubírat. Nikdy však nepřehánět, aby se z vašeho pískomila nestal vypasenec :-)

Kolik potravy by měli dostat?

Dávejte jim něco málo zeleniny ( např. 1 měsíček jablka, rajčete ...) a misku zrní se slunečnicovými semínky. Když zůstane něco nesnědeno, můžete to nechat ještě chvíly a příště dejte méně. Pokud pískomilové snědí všechno, zkuste jim dát víc.

Když odjíždíte na prázdniny

Pokud odjíždíte na více než tři dny, musíte se domluvit s příbuznými nebo s kamarádem, že bude pískomily krmit. Na kratší dobu můžete klidně nechat v kleci tolik potravy, aby vystačila, než se vrátíte.

Důležité

- Krmte každý den ve stejnou dobu.
- Ovoce a zeleninu dobře omyjte.
- Dávejte pískomilům syrovou, čerstvou zeleninu.
- Podávejte jim pestrou stravu.

Nikdy

- Nikdy nedávejte pískomilovi slané oříšky, křupky a sladkosti.
- Nikdy nedávejte příliš mnoho slunečnicových semínek.
- Nikdy netrhejte plané rostliny kolem silnic - kvůli zplodinám, a nikdy na trávníku postříkaném postřikem proti hmyzu.

Jak pískomila ochočit

7. dubna 2007 v 15:30

Jak pískomila ochočit

S ochočováním je nejlepší začít buď v jejich kleci či akváriu, nebo v bezpečném výběhu. Buďte trpěliví, nespěchejte na ně - a nebojte se, že vás kousnou. Pískomilové koušou, jen když jsou vyděšení. Když budete pískomily ochočovat, stále na ně při tom mluvte. Brzy rozpoznají váš hlas. Rukama pohybujte opatrně - maličkým zvřátkům připadají veliké a prudké pohyby je velice vyděsí. Když si hrajete s pískomilem může se stát, že vám z ruky vyskočí a ublíží si. Musíte proto být velice opatrní. Další věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že pískomilové jsou krátkozrací. Mohou tedy v běhu snadno spadnout ze stolu, protože okraj nevidí včas. NIKDY pískomila nechytejte za ocásek, protože by mu upadl a další by mu nenarostl. Takto se v přírodě přirozeně brání před dravci. Pískomil může žít bez ocásku, ale může mít problémy s rovnováhou a skákáním.

Jak pískomily ochočit

1. Začněte tím, že prsty uchopíte jejich potravu a nabídnete ji pískomilům, Když jsou příliš nervózní a jídlo si nevezmou, zkuste to za hodinu znovu. Dělejte to každý den, až k vám klidně přiběhnou a potravu si vezmou.
2. Když se pískomilové naučí brát vám jídlo z prstů, zkuste podat jim potravu na dlani. Může trvat třeba týden, než vám pískomil bude jíst z ruky, ale budťe trpěliví - s pomocí hladu a přirozené zvědavosti svůj strach brzo překonají.
3. Pak začněte pískomily zvykat na zvedání. Když některý z nich vstoupí na vaši dlaň pro potravu, přidržte ho shora druhou rukou a jemně ho trochu nadzvedněte, vždycky jen na pár okamžiků. Vaše ruce ho musejí podpírat a chránit, ne tisknout.
4. Nechte pískomila přebíhat z jedné ruky do druhé. Možná zjistíte, že má chuť vám sám vyběhnout po paži. Jemně ho hlaďte jedním prstem po zádech, po směru růstu srsti. Nikdy ho nehlaďte po hlavě.

Nikdy

-Nikdy nekřičte a hlasitě nemluvte, když se pískomilům věnujete.
-Nikdy nedělejte žádné nečekaně prudké pohyby.
-Nikdy je pevně nesvírejte ani netiskněte.
-Nikdyje neberte za ocásek.

Důležité

- Hrajte si s pískomily každý den ve stejnou dobu.
- Hrajte si s nimi jen krátce, ale často.
- Zacházejte s nimi jemně, pohybujte se pomalu a potom k ním stále tiše mluvte.
- Dávejte pozor, abyste je neupustili - pády jsou pro pískomily nebezpečné.

Koupě pískomila

7. dubna 2007 v 15:28 Pískomil

Kupujeme pískomila

Pískomily koupíte téměř v každém obchodě se zvířatky. Jejich cena se pohybuje do sta korun.

Jak staří by měli pískomilové být?

Nejlepší je, když jim ještě není dvanáct týdnů.

Jsou zdraví?

- Tělo by měli mít hladké a správně zaoblené, nikoliv vyhublé.
- Kožíšek by měli mít čistý, především na břiše, a neměli by mít žádná holá nebo olysalá místa.
- Oči by měli mít jasné a čisté.
- Na čumáčku by něměli mít boule a nemělo by jim z něj téct.
- U kořene ocásku by neměli mít špinavou srst - to je známka průjmového onemocnění.

Jak odvézt pískomila domů

V obchodě vám dají krabičku, ve které můžete pískomily odnést domů. Musíte s ním však zacházet velice opatrně, aby z té cesty nebyl v šoku.
Je velká chyba si se svým pískomilem hned hrát. Bude po cestě vylekaný. Neberte ho do ruky a nechte ho do klece přelézt z krabičky. Začněte ho ochočovat až po jednom, nejlépe po dvou dnech.

Kolik pískomilů si pořídit?

7. dubna 2007 v 15:27

Kolik pískomilů

Než pískomily koupíte, měli byste se rozhodnout, kolik jich chcete chovat a jakého mají být pohlaví.
Jeden pískomil se bude cítit osamělý. V přírodě žije v koloniích a pokud mu nebudete věnovat dostatek času a nebudete si s ním hodně a často hrát mimo klec nebo akvárium bude zřejmě velmi smutný. Sám jsem mému pískomilovi koupil kamaráda a jen si na sebe zvykli zdál se šťastnější.
Samec a samička budou spolu spokojeně žít. Budou se samozřejmě pářit. Chov pískomilů je snadný, avšak mohou mít až šest vrhů za rok. V jednom vrhu bývá 4-6 mláďat. Může tedy být problém najít pro všechna mláďata domov. Nejlepší je zajít do obchodu se zvířátky nebo zkusit kamarády...
Dvě samičky (nebo tři, pokud je jejich domov aspoň 75x30x30 cm velký) jsou nejlepší, když nechcete, aby se vám pískomilové rozmnožovali.
Dva samci se také někdy snesou, ale musíte počítat s tím, že se budou prát.
Rvačky jsou mezi pískomily vzácné a jde v nich buď o území, nebo se perou jedinci, kteří jsou si navzájem cizí. Mladí pískomilové spolu bojují při hře, ale to vám nemusí dělat starosti. Pískomily můžete k sobě dát v jakémkoliv věku. První reakce však nemusí být dobrá a proto musíte být opatrní. Je velice pravděpodobné že se poperou. Moji dva pískomilové se také poprali a teď jsou velcí kamarádi. Kdyby se však nezkamarádili budete mu muset najít nový domov, jinak se vám budou pořád prát.

Seznam věcí

7. dubna 2007 v 15:25 Pískomil

Seznam věcí

· akvárium nebo klec

Do akvária

· směs na zahrabávání: rašelinu, zahradnický substrát
· piliny, hobliny
· bedničku na hnízdo

Do klece

· piliny, hobliny
· bedničku na hnízdo

Do obou

· materiály na hnízdo: seno, bílý papír, papírové ubrousky (bez potisku)
· misky na jídlo
· potravu: směs pro hlodavce, zeleninu, ovoce
· větvičku nebo kus tvrdého dřeva na hryzání

Nikdy

Na podlahu klece

· Nikdy nepoužívejte dřevitou vlnu místo pilin. Z důvodů bezpečnosti pískomilů.

Materiál na hnízdo

· Nikdy nepoužívejte noviny - tiskařská barva je JEDOVATÁ
· Nikdy také vatu nebo umělá vlákna - mohou pískomilovi ucpat žaludek.

Dřevo na hryzání

Nejlepší dřevo je z ovocných stromů. Nikdy jim nedávajte dřevo z jedovatých stromů ( např. cesmína, tis ... ) Nedávejte do klece nic, co je vyrobeno z umělé hmoty ( ani hnízdo )- pískomil by kousky uhryzal a potom by je nedokázal strávit. Raději jim kupte dřevěný ale musíte počítat že jej budou ohryzovat a možná budete muset koupit zase nový.

Příprava na nový domov

7. dubna 2007 v 15:24 Pískomil

Příprava domova

Než si půjdete pískomila koupit, mějte už doma připravenou klec či akvárium do kterého ho jenom dáte.

Příprava akvária

Nejdřív akvárium vymyjte vodou s troškou dezinfekčního prostředku. Dobře ji opláchněte a vysušte. Příprava směsi na zahrabávání je dobrá když chováte více pískomilů. Pro jednoho nebo dva je téměř zbytečná a postačí piliny. Budete tedy potřebovat přibližně stejné množství rašeliny a řezané slámy. Můžete použít také stejné množství pilin a rašeliny.
Namíchejte rašelinu s kousky slámy. Dělejte to postupně, po malých částech.
Směs budete muset trochu navlhčit, ale udělejte to opatrně. Když hrst směsi stisknete, měla by držet pohromadě, ale přitom nesmí být mokrá.
Až směs připravíte, vmáčkněte ji do akvária a pevně upěchujte, aby se nedrolila, až se do ní pískomilové zaryjí. Směsi dejte do akvária asi 10 cm ( aby byla 20-25 cm od horního okraje. Pak dovnitř vložte kus tvrdého dřeva a hromádku materiálu na hnízdo. Pískomilové si ho roztrhají a odnesou do nory, až si budou stavět hnízdo.
Pískomily musíte chovat v domě - nikdy venku, protože by jim byla zima. A nikdy vedle radiátoru, v průvanu nebo u okna, kam dopadá světlo. Slunce svítící na skleněnou stěnu akvária ho příliš zahřeje.

Příprava klece

Klec vymyjte vodou s troškou dezinfekčního prostředku. Dobře ji opláchněte a vysušte. Na podlahu nasypte vrstvu pilin asi 2-5 cm vysokou. Do jednoho rohu připravte bedničku na hnízdo, vložte do klece dřevo na hryzání a hromádku materiálu na vystlání hnízda. Aby měli vaši pískomilové dost pohybu, můžete jim dát žebřík, po kterém mohou lézt, a kartónové trubky, kterými by mohli prolézat sem a tam a hryzat je. Počítejte se zvýšenou spotřebou těchto trubiček, protože je pískomilové rádi hryžou tak, že po nich zbydou je malé kousky, které jsou doslova všude. Kolečka na běhaní jim nedávejte ( Já ho tam například měl ale oni v něm stejně běhat nechtěli ). V kolečku, může pískomil přijít o ocásek, ale když se to naučí tak si na ocásek dá pozor podobně jako třeba osmák.
Bednička na hnízdo by měla být asi 12x12 cm velká a vyrobená z tvrdého dřeva, nikdy ne z plastu. Použít se dá i z části rozbitý květináč.

Nikdy

- Pískomily musíte chovat v domě - nikdy venku.
- Nikdy vedle radiátoru, v průvanu nebo u okna, kam dopadá přímé sluneční světlo

fotogalerie 1

7. dubna 2007 v 15:12 Potkani
Fotka se otevře v novém okně
Tohle jablko musím sníst!
Fotka se otevře v novém okně
Kuk!
Fotka se otevře v novém okně
Nesmím spadnout,nesmím spadnout


Odkud se vzali?

7. dubna 2007 v 15:07 | Chip |  Křečci a křečíci
Všichni zlatí křečci(včetně mě)kteří se dnes chovají v zajetí,pocházejí z jedné matky s 12 mláďaty která byla nalezena v roce 1930 v Sýrii.Z těchto několika zvířat vznikly v růběhu padesáti let různé chovatelské směry a barevné variety.

Navštěvník

7. dubna 2007 v 13:36
TOPlist
Doufám že to pojede,a že mi tu bude někdo chodit=))