Jak pískomila ochočit

7. dubna 2007 v 15:30

Jak pískomila ochočit

S ochočováním je nejlepší začít buď v jejich kleci či akváriu, nebo v bezpečném výběhu. Buďte trpěliví, nespěchejte na ně - a nebojte se, že vás kousnou. Pískomilové koušou, jen když jsou vyděšení. Když budete pískomily ochočovat, stále na ně při tom mluvte. Brzy rozpoznají váš hlas. Rukama pohybujte opatrně - maličkým zvřátkům připadají veliké a prudké pohyby je velice vyděsí. Když si hrajete s pískomilem může se stát, že vám z ruky vyskočí a ublíží si. Musíte proto být velice opatrní. Další věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že pískomilové jsou krátkozrací. Mohou tedy v běhu snadno spadnout ze stolu, protože okraj nevidí včas. NIKDY pískomila nechytejte za ocásek, protože by mu upadl a další by mu nenarostl. Takto se v přírodě přirozeně brání před dravci. Pískomil může žít bez ocásku, ale může mít problémy s rovnováhou a skákáním.

Jak pískomily ochočit

1. Začněte tím, že prsty uchopíte jejich potravu a nabídnete ji pískomilům, Když jsou příliš nervózní a jídlo si nevezmou, zkuste to za hodinu znovu. Dělejte to každý den, až k vám klidně přiběhnou a potravu si vezmou.
2. Když se pískomilové naučí brát vám jídlo z prstů, zkuste podat jim potravu na dlani. Může trvat třeba týden, než vám pískomil bude jíst z ruky, ale budťe trpěliví - s pomocí hladu a přirozené zvědavosti svůj strach brzo překonají.
3. Pak začněte pískomily zvykat na zvedání. Když některý z nich vstoupí na vaši dlaň pro potravu, přidržte ho shora druhou rukou a jemně ho trochu nadzvedněte, vždycky jen na pár okamžiků. Vaše ruce ho musejí podpírat a chránit, ne tisknout.
4. Nechte pískomila přebíhat z jedné ruky do druhé. Možná zjistíte, že má chuť vám sám vyběhnout po paži. Jemně ho hlaďte jedním prstem po zádech, po směru růstu srsti. Nikdy ho nehlaďte po hlavě.

Nikdy

-Nikdy nekřičte a hlasitě nemluvte, když se pískomilům věnujete.
-Nikdy nedělejte žádné nečekaně prudké pohyby.
-Nikdy je pevně nesvírejte ani netiskněte.
-Nikdyje neberte za ocásek.

Důležité

- Hrajte si s pískomily každý den ve stejnou dobu.
- Hrajte si s nimi jen krátce, ale často.
- Zacházejte s nimi jemně, pohybujte se pomalu a potom k ním stále tiše mluvte.
- Dávejte pozor, abyste je neupustili - pády jsou pro pískomily nebezpečné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama