Křeček syrský

10. dubna 2007 v 19:04 |  Křečci a křečíci
Chov křečka syrského - Co Křečci potřebují
Klec:
Velikost klece pro jednoho křečka by měla být minimálně 60 x 25 x 30. Sama mám pár zlatých křečků v kleci o velikosti 50 x 43 x 30. Klec má však tři patra, a také dvěma křečkům stačí prostor takovéto velikosti. Vždy by ale měla být klec rozdělena na několik částí (patra ), aby si zvířata nelezla na nervy. Nezaručuji však, že právě vaši křečci spolu budou chtít bydlet, jelikož Spitty s Drakem jsou první snášenlivý pár, který jsem kdy měla. Vhodná je klec která má alespoň dvě strany z vodorovných mříží, aby po nich křeček mohl šplhat. Tip: Do mezer v drátěném patře zapadávají křečkům nohy, proto je dobré položit do patra kus kartonu, aby mohl křeček chodit po rovném povrchu. Tip 2: Jelikož jsou křečci pěkní bordeláři, a hrabou kde můžou, musíte kolem klece každý den zametat. Jenže když pak začnou být bobky, zrní a podestýlka v koberci je zle. Proto mi mamka vymyslela záchranu. Pod klec dejte plastovou přepravku s plným dnem (já používám cukrářskou ) a už jenom stačí vybírat nepořádek který napadal do přepravky.
Důležité: Kam s klecí: Klec postavte na nějaké klidné místo ke stěně, nejlépe do rohu. Vybrané místo by mělo být světlé, bez průvanu nebo vlhkosti. Pozor! Nesmí být příliš blízko topení, nebo naproti oknu aby do ní svítilo slunce- hrozí přehřátí křečka.
Terárium:
Terárium, pokud se pro něj rozhodnete, musí být o trochu větší než klec, osobně ho však moc nedoporučuji, jelikož není tolik vzdušné jako klec a křeček po skle narozdíl od mříží nemůže šplhat.
Napáječka:
Kromě klece nejnutnější věc. Na trhu je spoustu druhů napáječek, pro vašeho křečka však bude nejvhodnější plastová o velikosti 100 ml. Důležité je, aby měla kovové pitítko (tyčinka, která vede z napáječky, slouží jako brčko ). Stávalo se mi, že jiné napáječky mi křečci zničili. Do terária se dá použít skleněná napáječka, křečci z ní však likvidují gumové části.
Domeček:
Pokud křečkovi pořizujete plastový domeček, dávejte pozor na příliš tenký plast. Křečci ho rádi okusují a takový kousek stříšky z domečku v tlustém střevě dokáže nadělat pěknou paseku. Nejvhodnější jsou domky dřevěné, nebo keramické. Dobře také poslouží keramický květináč či kokosová skořápka. Pokud si chcete pořídit miminka, můžete použít i hnízdní budku pro andulky. Až bude mít vaše samička mladé, budete moct odklopit střechu budky a v klidu pozorovat mláďata.
Výstelka domečku:
Jako výstelku domku (pro křečka to budou peřiny a polštářky ) používám toaletní papír natrhaný na proužky, který nechám pohozený v kleci- křeček si ho sám nanese do domečku. Dobře také poslouží neparfémované papírové kapesníčky (rovněž natrhané ). Také lze použít seno, z kterého si křečci, pokud nemají domek, postaví hnízdo. Pokud domeček mají, obvykle si seno natahají dovnitř stejně jako toaletní papír a kapesníky.
Podestýlka:
Asi nejčastěji používanou podestýlkou pro křečky jsou hobliny. Ty neodsuzuji, jen by v nich neměly být drobné piliny, které se práší a dráždí oči i nos křečka. Podle mně je nejlepší podestýlka z kukuřičných vřeten (německý výrobce ), která se vůbec nepráší a perfektně saje všechnu vlhkost. Absolutně nevhodný je kočkolit, nebo podobný kamínkovitý sajrajt, který se dá použít akorát do kočičích toalet. Pak jsou ale ještě jiné druhy výstelek do kočičích toalet, a ty jsou vyráběny z papíru, nebo dřeva. Takovou výstelku můžete použít (křečka můžete podestýlat skoro všemi výstelkami kočičích toalet, pokud jsou na přírodní bázi ).
Miska:
Není tolik důležitá, jelikož pokud křečkovi krmení nasypete na některá místa v kleci, bude mít o zábavu postaráno při hledání potravy (mimochodem- v přírodě křeček naběhá až deset kilometrů za den aby se uživil ). Na umístění potravy však nevybírejte místa jako je roh klece nebo terária, nebo prostor pod napáječkou (krmení se znehodnotí případným ukápnutím vody do misky, nebo na nasypanou hromádku ). Pokud se však pro misku rozhodnete, vyberte takovou, která se hned nepřevrátí, tzn. kameninovou (tu také křeček nebude okusovat ).
Kolečko na běhání:
Pokud máte dva křečky, nebo hodně prostornou klec, nemusíte běhátko pořizovat. Většina křečků však běhání v kolečku miluje a někteří z nich se dokonce stávají "vrcholovými sportovci" (takový křeček neustále běhá v kolečku, občas se jde nažrat a jinak spí ). Které kolečko je na běhání nejvhodnější, musíte určit vy sami. Každé z nich má své výhody i nevýhody. Pokusím se vám sestavit stupnici koleček- od nejlepšího k tomu nejméně vhodnému.
Chov křečka syrského - Krmení
Krmení
Spoustu lidí si myslí, že křečkovi stačí nějaké zrní, jednou za čas mrkev nebo jablko, a mají vystaráno. Jenže tak by to nešlo. Nám lidem by taky po celý život nestačily pouze brambory a k tomu sem tam kousek nějaké přílohy. Řeknete si- vegani (druh vegetariána živící se pouze rostlinnou stravou ) to taky zvládnou bez živočišných bílkovin, tak proč by to nezvládl i můj křeček. Ale křeček tak prostě žít nemůže. V přírodě se také neživí výhradně potravou rostlinného původu. Sežere na co přijde. Od různých semen, bylin až po červíky a larvy které objeví na svých výpravách za potravou. Proto mu také v zajetí musíme poskytnout kvalitní potravu podobnou té, jakou nalezne v přírodě. Takže- i pokud jste vegetarián, musíte se občas přemoct a koupit svému křečkovi něco živočišného původu.
Jelikož krmné směsi prodávané v obchodě jsou v mnoha případech pro křečky energeticky nevhodné (i ty, které jsou vyráběné specielně pro ně ), začala jsem si míchat vlastní směsi které křečkům vyhovují. Samozřejmě ne každá prodávaná směs je špatná, a proto je pouze na vás pro jakou možnost se rozhodnete (jako třetí způsob krmení křečka můžete zkusit namíchat vlastní směs s koupenou ). Dávejte však pozor, aby vzniklý mix obsahoval dostatek všech surovin a nepřevažovaly jen složky s vyšší, nebo nižší energetickou hodnotou. Směs by měla být vždy vyrovnaná.
Sušené ovoce uváděné v tabulce je lepší usušit doma, jelikož víte jistě, že nebylo jinak upravováno (např. slazením ).
V následující tabulce bych vám chtěla nabídnout složky směsi, kterou svým křečků sama míchám. (Na dávkování použijte kelímek od malého jogurtu, pokud máte více křečků můžete odměřovat kelímkem od jogurtu- rodinného balení ).
Krmení: Kolik: Proč:
pšenice
4 kelímky
základní složka směsi
granule pro morčata
2 kelímky
důležité, obsahují potřebné živiny
slunečnicová semena
3/4 kelímku
mají vyšší energetickou hodnotu
burské oříšky
1/4 kelímku
mají vyšší energetickou hodnotu
kukuřičné lupínky
3/4 kelímku
obsahují vlákninu
kukuřičná zrna
1 kelímek
obsahují vlákninu a škrob
ovesné vločky (nedrcené )
1 kelímek
obsahují potřebné živiny
sušené banány
1/2 kelímku
křečkům chutnají
sušená jablka
1/2 kelímku
pro chuť
sušená mrkev
1/2 kelímku
zvířata ji mají ráda (naši psi nevyjímaje )
dýňová semena
1/4 kelímku
doplněk směsi
granule pro psy (menší velikosti )
1/2 kelímku
obsahuje bílkoviny
Do směsi můžete případně přidat trochu rozehřátého medu. Křečkům krmení více chutná a obsahuje vitamíny. Jenom se to s přislazováním nesmí přehnat, opravdu stačí pár kapiček. Med také do směsi nemusíte přidávat pokaždé, stačí občas.
Další důležitou složkou křeččího jídelníčku je doplňková strava- ovoce, zelenina, a "živé bílkoviny". Ovoce a zeleniny dávejte klidně každý den vždy tolik, kolik křeček sní, jelikož se nemají v kleci nechávat déle než jeden den. Nepřekrmujte však živými bílkovinami. Ani v přírodě k nim nemá křeček stálý přístup. Bude stačit, když dáte zvířátku obden tři nebo čtyři moučné červy, nebo dva živé cvrčky (veškerá krmná havěť k dostání ve zverimexech ).
Ovoce: Zelenina: Živé a neživé bílkoviny:
jablko
mrkev
mouční červi
jahoda
okurka (ne nakládaná )!
cvrčci
banán
salát
kočičí nebo psí granule (i namočené )
hruška
brambora (klíčky jsou jedovaté )!
tvrdý sýr (Eidam, Ementál, Madeland...)
listy a větvičky s pupeny (z ovocných stromů )
kukuřice
tvaroh (neslazený )
květy z ovocných stromů
paprika (nepálivá )!
granule pro vodní želvičky (trochu )
hroznové víno
jitrocel
krmení pro hmyzožravé ptáky
vlašské a lískové ořechy, klidně i s částí skořápky
vzrostlá pšenice (osení, jako se dělá na Velikonoce ) i s kořeny
krmení pro rybičky ve formě vloček (trochu )
x
pšeničné klíčky
bílý jogurt neslazený (třeba ACTIVIA )
x
rajče
vajíčko (bez soli a koření ), můžete ho udělat v hrnku v mikrovlnce, nebo uvařit
x
pampeliška
x
Pokud budete sbírat pro křečka nějaké rostliny, nebo větvičky, dejte si pozor aby nic nebylo od silnice, nebo postříkané proti škůdcům. Veškeré ovoce, zeleninu a rostliny před krmením umyjte a osušte. Tak zamezíte mnohým chorobám křečka.
V případě že máte mláďata, či jenom chcete křečkovi poskytnout něco navíc, můžete připravit tvaroh s vitamíny.
Křeček by neměl dostat nic kyselého (citrusové plody, kyselá jablka ).
Aby měli naši psi pěknou srst, dostávají kapsle s lososovým olejem (k dostání v lékárně, v prodejnách s výživou ). Začala jsem je křečkům přimíchávat do tvarohu nebo rozmočených granulí a vypadá to, že jim to jen prospívá. Pokud dělám jídlo pro 12 - 15 křečků, stačí mi 1/2 hrnku granulí zalitých horkou vodou, 1/2 tvarohu, 1/2 malého bílého jogurtu a 2 kapsle s olejem. Vše promíchám a každý křeček dostane vrchovatou kávovou lžičku, případně víc.
Voda:
K té musí mít křeček přístup po celý den. Pokud však dostává dostatek ovoce nebo zeleniny, voda z napáječky nebude skoro mizet. Pití byste měli každý den vyměňovat.
Recepty
Pokud budete mít zrovna "tvořivou náladu" a chvilku času, můžete svému křečkovi třeba "uvařit" oběd. Proto vám nabízím pár vlastních receptů, které jsem "testovala" na svých zvířátkách. Všechna jídla jim moc chutnala a nikomu se neudělalo špatně. Pokrmy byste však křečkovi neměli dávat příliš často - slouží pouze jako doplňková strava.
Míchaný salát pro 2 křečky:
1/4 jablka
Jablko, jahodu, pampelišky a sýr nakrájíme na drobné kousky a promícháme. Do hrnku si připravíme živé moučné červy a přelijeme vařící vodou. Slijeme vodu a počkáme až vystydnou. Nakonec je přimícháme do salátu.
3 mladé lístky pampelišky
1 jahoda
malý kousek tvrdého sýra (eidam )
6 malých moučných červů
malý kousek nepálivé! papriky
Sladká kaše pro křečky:
3 větší čajové lžičky psích granulí (pro štěňata )
Do hrnečku si připravíme všechny potřebné suroviny, přelijeme vařící vodou a čekáme, dokud nevznikne vlažná kaše (nesmí být horká ). Podáváme vždy čerstvé.
1 lžička kukuřičných lupínků
2 lžičky ovesných vloček
2 malé kávové lžičky dětské výživné obilno - mléčné kaše (jablečná s mrkví - MILUPA )
malá! kávová lžička olivového oleje
med na špičku! kávové lžičky
Slavnostní hostina pro jednoho křečka:
1 kolečko ukrojené z tvrdšího rohlíku
Pampeliškové lístky nakrájíme nadrobno. Poté si připravíme omáčku: vařící vodou přelijeme prášek výživné kaše a počkáme až vznikne středně hustá, vlažná omáčka. Tou přelijeme v misce nachystané suroviny: kolečko rohlíku a nadrobno nakrájený sýr smíchaný s psími granulemi. Nakonec ozdobíme nasekanými pampeliškovými lístky.
menší kousek tvrdého sýra
7 malých psích granulí
3 mladé pampeliškové lístky
1 lžička dětské výživné obilno - mléčné kaše (jablečná s mrkví - MILUPA )
Tvaroh s vitamíny:
tvaroh (ne zkažený )
Tvaroh, krmení pro hmyzožravé ptáky, vitamíny a psí granule (můžete přidat třeba také rozmačkané jahody ) smícháme do podoby tvarohové hmoty a můžeme podávat. Směs není dobré dlouho skladovat (v případě nutnosti pouze v ledničce ). Důležité je, aby byla podávána ohřátá na pokojovou teplotu (hlavně ne studená ).
krmení pro hmyzožravé ptáky (směs sušených červíků )
SUPERVIT - S - pulb. soluv. (vitamínová směs, trochu na špičku nože ), výrobce BIOFAKTORY
případně troška psích granulí
Chov křečka syrského - Péče o Jeleny
Péče o křečka
Pokud se chystáte křečkovi umýt výbavu, nepoužívejte k tomu, prosím, přípravky prodávané v obchodech. Na spoustu z nich jsou citliví křečci alergičtí. K omývání stačí voda s octem (roztok však musí být slabý, protože i ocet křečkovi ve velkém množství škodí ).
Práce: Jak často:
nakrmit křečka krmnou směsí (zrní)
každý den, pokud je v misce krmení, nakrmit až další den
vyměnit vodu
každý den
vyhodit zbytky ovoce, zeleniny a veškerého vlhkého krmení
každý den
dát křečkovi bílkoviny
obden
vyčistit klec (vyhodit použitou podestýlku )
1x týdně, pokud je potřeba, častěji
pořádně vymýt napáječku a misku na krmení
1x týdně, pokud je potřeba, častěji
běhací kolečko a celou klec včetně mříží umýt v slabounkém roztoku octa a vody
1x za dva týdny
umýt domeček, pokud je dřevěný, nemýt, jenom vyhodit výstelku
1x za dva- tři týdny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JuanYs JuanYs | Web | 17. června 2007 v 7:55 | Reagovat

na mym blogu je soutez o nej blog tak se prihlaste x]

2 JuanYs JuanYs | Web | 17. června 2007 v 7:57 | Reagovat

•a na mym blogu o kreccich je zas miss krecek taky se jeste prihlasuje!!! x]

3 šarlunka šarlunka | E-mail | Web | 12. července 2007 v 20:29 | Reagovat

syrský je nej nej nej nej....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! já to vím!!!!!!

4 karollin karollin | E-mail | 9. března 2008 v 9:00 | Reagovat

máš to pěkný,ale dej sem obrázky...prosímmm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama