Morče domácí

7. dubna 2007 v 18:04 |  Morče

Morče domácí (Cavia porcellus)

Jiné názvy: mořské prasátko, guinea pig, cavy, Meerschweinchen, Cochon D'Inde
Morče domácí
Taxonomické zařazení:
Třída: savci
Řád: hlodavci
Čeleď: morčatovití
Podčeleď: morčata
Rod: morče
Velikost: 20 - 36 cm, váha 800 - 1300 g
Délka života: 8 - 10 let
Pohlavní dospělost: samec 8 týdnů, samice 10 týdnů
Délka březosti: 63 - 72 dní
Počet mláďat: 2 - 6
Původ: Andské pohoří v Jižní Americe.
Chování: Rádi žijí ve skupinách, dobře se snáší samičky, samičky se samcem, samci pouze v případě, že jsou spolu od mala a nemají poblíž samičku. Morčata jsou zvědavá a velmi komunikativní zvířata, vydávají pestrou škálu zvuků, které vyjadřují jejich náladu.
Krmení: Hlavní složkou krmení je kvalitní seno. Dále tráva, pampeliškové listí i květy, kopřivy, vojtěška, vojtěškové granule, v menší množství zrní (pšenice, oves, ovesné vločky...) Morčata si neumí sama vyrobit vitamín C, ten je třeba jim dodávat v potravě (kopřivy, paprika, rajčata, v menším množství brokolice). Ze zeleniny mohou kedlubny i s listím, květákové listí i květák, mrkev i s natí, salát a zelí v menším množství, může nadýmat. Dřevo na ohlodávání z ovocného stromu, jiné druhy mohou být jedovaté.
Ubytování: Minimální prostor na jedno morče je 60x40x30 cm, ale čím více prostoru, tím lépe. Morčata ráda běhají. Jako podestýlka jsou nejlepší klasické hobliny. Je vhodné, aby se měla kam schovat. Dobré je dávat jim seno do jesliček, jinak si ho znečistí.
Nezbytná péče: Denně měnit vodu a vyhazovat zbytky potravy, které mohou hnít. Jednou týdně vyměnit podestýlku. Dlouhosrstá morčata je třeba kartáčovat a občas i umýt. Pokud chováte samotné morče, vyžadují spoustu pozornosti, hlazení a mluvení na ně. Jsou schopné se naučit slyšet na jméno a velmi brzo odhadnou, který zvuk znamená "hurá, bude jídlo".
Zajímavosti: Divoké morče bylo domestikováno jihoamerickými indiány již dávno před objevením Ameriky. Žili s nimi pohromadě a chovali je na maso, podobně jako v Čechách králíci.
Morče domácíMorče domácíMorče domácí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 saša saša | 17. prosince 2007 v 16:44 | Reagovat

to jsem mněla ale mně po 5 letech umřel brácha mu dal jed pro krysy

2 Aneta Aneta | Web | 20. prosince 2008 v 19:17 | Reagovat

koukni na blog

3 mája mája | Web | 21. ledna 2009 v 16:33 | Reagovat

Máte to tady mooooc pěkné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama