Něco o potkanovi

7. dubna 2007 v 15:51 |  Potkani

Potkani

POTKAN
Taxonomické zařazení potkana a krysy (pro srovnání)
Zařazení
Potkan
Krysa
česky
latinsky
česky
latinsky
Říše
živočichové
animalia
živočichové
animalia
Kmen
strunatci
chordata
strunatci
chordata
Podkmen
-
-
obratlovci
vertebrata
Třída
savci
mammalia
savci
mammalia
Řád
hlodavci
rodentia
hlodavci
rodentia
Podřád
-
-
vevekočelistní
sciurognathi
Čeleď
myšovití
muridae
myšovití
muridae
Rod
potkan
rattus
-
-

Popis

Potkan obecný, jehož binomické jméno je Rattus norvegicus, je hlodavec často zaměňovaný s krysou obecnou (Rattus rattus). Základním rozpoznávacím znakem je jeho lysý a šupinatý ocas, u kořene nápadně zesílený, který je kratší než tělo. Hlava je zepředu mírně zaoblená, oči jsou drobné. Slabě osrstěné ušní botce jsou krátké (při přehnutí nedosahují k očím). Ve zbarvení hřbetu převládá šedohnědý až hnědý odstín, spodní strana těla je šedavá. Ocas je svrchu tmavší než vespod. Samice má 6 párů mléčných bradavek. Potkan se dožívá 3-4 let v laboratorních podmínkách, v přírodě až 2 let.

Velikost

Potkan dosahuje hmotnosti průměrně 400-600g, méně obvykle v dobrých podmínkách až do 900g. Samci jsou robustnější, samice bývají až o 1/3 menší. Délka těla bývá v rozmezí 160 - 270 mm.

Rozšíření

Potkan je kosmopolitní druh. Rozšířil se s rozvojem námořní dopravy z bažinatých oblastí východní Asie do mnoha končin světa, zejména do Evropy a Severní Ameriky. Přestože se začal rozšiřovat později než krysa obecná, větší přizpůsobivostí a schopností žít ve vlhkém prostředí ji na mnoha místech nahradil (zejména ve vnitrozemí). Ve střední Evropě se jeho hojnější výskyt datuje asi od 18. století.
Potkan se začal v 50 letech 20. století používat pro laboratorní účely díky vhodným rozměrům, snadnému odchovu a své inteligenci. Pro laboratorní účely se používá domestikovaná varianta Rattus norvergicus var. alba, která má sníženou schopnost přenášení chorob. V 80-90 letech 20. století se potkan rozšířil do domácností, kam jej donesli někteří ze zaměstnanců laboratoří. Postupem času vznikaly křížením odlišné barevné varianty a potkan si získal na popularitě.

Inteligence a způsob života

Potkan patří mezi jedny z nejinteligentnějších hlodavců v přírodě. Díky své přizpůsobivosti svého organizmu a hierarchii je schopen přežít i v dnešní době včetně různých důmyslných hubících prostředků. Díky tomu se stal součástí všech velkých měst a větších lidských obydli, kde mnohem snadněji najde potravu a vhodné podmínky pro přežití.
Potkani v přírodě žijí v koloniích v počtu kolem několika desítek jedinců s hierarchickým uspořádáním. Jeden jedinec zpravidla nejsilnější samec ovlivňuje celou kolonii. Život této kolonie se trvale odehrává v jedné oblasti o rozloze cca 6km², na kterém členové kolonie získávají potravu a brání svoje území.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.bf2.wbs.cz www.bf2.wbs.cz | Web | 7. dubna 2007 v 15:55 | Reagovat

www.bf2.wbs.cz

2 kikina kikina | Web | 27. května 2008 v 14:38 | Reagovat

Potkani a psi to je moje!!!!

3 Britunka Britunka | 21. srpna 2008 v 19:58 | Reagovat

Můj bratranec měl potkana.Jmenoval se Niki.Byla to samička.Byla černobílá.Bohužel potom umřela.:-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama