StArT

7. dubna 2007 v 15:39 |  Pískomil
START
Do akvária
rašelinu, zahradnický substrát, piliny, hobliny, bedničku na hnízdo
Do klece
piliny, hobliny, bedničku na hnízdo
Do obou
materiály na hnízdo: seno, bílý papír, papírové ubrousky (bez potisku),Nikdy nedávejte aromatické a chemické prvky.Misky na jídlo, potravu: směs pro hlodavce, zeleninu, ovoce. Větvičku nebo kus tvrdého dřeva na hryzání,nikdy ne z jedovatého stromu (nejlepši je z ovocného)
Připrava domova
Nejdřív akvárium vymyjte vodou s troškou dezinfekčního prostředku. Dobře ji opláchněte a vysušte. Příprava směsi na zahrabávání je dobrá když chováte více pískomilů. Pro jednoho nebo dva je téměř zbytečná a postačí piliny. Budete tedy potřebovat přibližně stejné množství rašeliny a řezané slámy. Můžete použít také stejné množství pilin a rašeliny. Namíchejte rašelinu s kousky slámy. Dělejte to postupně, po malých částech. Směs budete muset trochu navlhčit, ale udělejte to opatrně. Když hrst směsi stisknete, měla by držet pohromadě, ale přitom nesmí být mokrá. Až směs připravíte, vmáčkněte ji do akvária a pevně upěchujte, aby se nedrolila, až se do ní pískomilové zaryjí. Směsi dejte do akvária asi 10 cm ( aby byla 20-25 cm od horního okraje. Pak dovnitř vložte kus tvrdého dřeva a hromádku materiálu na hnízdo. Pískomilové si ho roztrhají a odnesou do nory, až si budou stavět hnízdo. Pískomily musíte chovat v domě - nikdy venku, protože by jim byla zima. A nikdy vedle radiátoru, v průvanu nebo u okna, kam dopadá světlo. Slunce svítící na skleněnou stěnu akvária ho příliš zahřeje.
Příprava klece
Klec vymyjte vodou s troškou dezinfekčního prostředku. Dobře ji opláchněte a vysušte. Na podlahu nasypte vrstvu pilin asi 2-5 cm vysokou. Do jednoho rohu připravte bedničku na hnízdo, vložte do klece dřevo na hryzání a hromádku materiálu na vystlání hnízda. Aby měli vaši pískomilové dost pohybu, můžete jim dát žebřík, po kterém mohou lézt, a kartónové trubky, kterými by mohli prolézat sem a tam a hryzat je. Počítejte se zvýšenou spotřebou těchto trubiček, protože je pískomilové rádi hryžou tak, že po nich zbydou je malé kousky, které jsou doslova všude. Kolečka na běhaní jim nedávejte.
Jak staří by měli pískomilové být?Nejlepší je, když jim ještě není dvanáct týdnů. Je velká chyba si se svým pískomilem hned hrát. Bude po cestě vylekaný. Neberte ho do ruky a nechte ho do klece přelézt z krabičky. Začněte ho ochočovat až po jednom, nejlépe po dvou dnech.Pískomilové se živí semínky, zrním a zeleninou, senem a z části i ovocem. Podávejte jim pestrou stravu. Nikdy nedávejte příliš mnoho slunečnicových semínek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama